Nyhedsbrev for marts er udkommet

04-03-2015

Nyhedsbrev - Marts 2015

Du modtager hermed Bysekretariatets nyhedsbrev for martsmåned, hvor du kan læse om nogle af de mange aktiviteter, Bysekretariatet og de mange foreninger i området tilbyder beboerne i Randers Nordby. Du er altid velkommen til at besøge vores hjemmeside www.bysekretariatet.dk, hvor du kan læse meget mere om alle aktiviteterne i Nordbyen, se en ugekalender over de faste aktiviteter og læse og se billeder fra livet i nordbyen.

Nordbyposten er udkommet
Det nye nummer af Nordbyposten er nu husstandsomdelt i hele Helhedsplanens område. Skulle du mod forventning ikke have modtaget et eksemplar kan du komme forbi Bysekretariatet og få et eksemplar. Du kan også læse Nordbyposten her på hjemmesiden.
 
 
Forfattermøde i Nordbyen
Onsdag den 4. marts kl. 19 byder Nordbyen læser på et foredrag med forfatter og professor i retsmedicin Jørgen Lange Thomsen i Skt. Andreas Kirke. Du kan få en gratis billet i Bysekretariatet eller via Randers Biblioteks hjemmeside.
Læs mere på: nordbyenlæser.dk
 
Der er gået kuk i den!
Stor æggejagt i Randers lørdag den 28. marts kl. 11. Kom og hjælp hønen Henning og haren Hanne med at finde 200 forsvundne påskeæg på Nordre Fælled. Deltagelse er gratis og alle familier er velkomne. Der er en overraskelse i hvert påskeæg. Vi mødes for enden af Gl. Jennumvej, hvor Nordre Fælled begynder. Der kommer mere information i pressen og på Bysekretariatets hjemmeside.
 

 

 

Syklub i Vangdalen
Den nye syklub i Vangdalen er kommet godt fra start. Har du lyst til at være med til at sy - eller måske lære det - er du velkommen til at være med. Det foregår hver tirsdag  kl. 19 i lokalerne på Ved Byskellet 3-5, kld.
Hvis du vil vide mere, kan du kontakte Toke på 4214 8603.
 
 
Madlavning for børn
Har du en kok gemt i maven, og vil du gerne lære at lave mad? Bor du i Randers Nordby og er i alderen 10-13 år? Så kom til madlavning for børn og unge, som foregår over fire torsdag eftermiddage i Nørrevangsskolens skolekøkken.
Vi skal dufte, smage og lave både kolde og varme retter og hver gang slutter vi af med at spise sammen. Det foregår på efterfølgende datoer: 12. og 19. marts og 9. og 23. april kl. 15.30-18.30. Den 23. april inviteres forældrene med til spisning.
Det er gratis at deltage, men der er tilmelding hos Mia på 4214 8607 - men skynd dig, der er kun plads til 10 på holdet!
 
 

 

 
Business Talents
Business Talents er et nyt projekt for beboere, som enten har lyst til at være selvstændige i egen virksomhed, har en idé til en opfindelse eller produkt, eller har en idé til en spændende aktivitet. Projektet giver deltagerne mulighed for med opbakning fra byens erhvervsliv, at afprøve deres idéer på en tryg måde. Kontakt projektmedarbejder Tine Kolind på 4214 8609, hvis du vil vide mere, eller har lyst til at deltage i projektet.
 
 
NemID-kursus
Hvad kan man bruge sit NemID til? Fra sundhedsvæsenet til banken. Kom og hør om nogle af de mindre typiske ting, man kan komme ind til med NemID, og bliv tryg ved at bruge dit NemID. Onsdagene 18. og 25 marts kl. 13-15 er der NemID-kursus i Bysekretariatet. Tilmelding hos Claire på 4214 8608.

 

 
Fællesspisninger
Parkcafeen: Torsdag den 5. marts kl. 17. Tilmelding i Parkcafeen.
Vangdalen: Tirsdag den 3. marts kl. 17.30 i Ved Byskellet 3-5, kld. Tilmelding hos Toke på 42148603.
Glarbjergvejområdet: Tirsdag den 24. marts  kl. 17.30 i fælleshuset på Nørrebrogade 120. Tilmelding hos Claire på 42148608.
 
Til alle fællesspisninger er der tilmelding på forhånd og en billet koster 25 kr. pr. voksen og er gratis for børn (ifølge med en voksen).
 
Husk alle beboere i hele Nordbyen er velkomne til alle fællesspisningerne!
 
 
Babycaféerne
Hver mandag kl. 10-12 er der babycafé i Vangdalen for alle småbørnsforældre. Det foregår i Ved Byskellet 3-5, kld. (indgang fra altansiden).
9. marts kl. 10-11: Delebørn - konflikter eller børneopdragelse, besøg af socialrådgiver Dorte Pagter.
23. marts kl. 10-11: Børn og sygdom.
 
Hver tirsdag kl. 9.30-11.30 er der babycafé på Husarvej 20, kld. Der er en sundhedsplejerske til stede hver tirsdag og en eller flere boligsociale medarbejdere.
3. marts kl. 10-10.30: Instruktion i babymassage.
10. marts kl. 10-11: Besøg af en børnebibliotekar.
17. marts kl. 10-11: Sund kost efter fødsel.
24. marts kl. 10-11: Om vuggestuestart og børnehaveliv.
 
Kontakt Mia for flere oplysninger på 4214 8607 eller mbn@msbolig.dk
Nørkleformiddag
Hver torsdag kl. 9.30-11.30 har du mulighed for at være med til nålefilt, vådfilt eller at strikke og hækle i Bysekretariatets stue. Lige nu bliver der hæklet bittesmå huer og kyser til for tidligt fødte børn, men du må også gerne tage dit eget håndarbejde med.
Der er ingen tilmelding, bare mød op og se om det er noget for dig - vi har kaffe på kanden og vi hygger os rigtig meget!
Hvis du har lyst til at vide mere kan du kontakte underviser Mette Højer over facebook eller Sonja på 4214 8604.

 

Engelsk
Hver torsdag kl. 13.30 fra den 5. marts har du mulighed for at træne dit engelsk. Bette, der er frivillig, kommer fra USA og har dermed engelsk som modersmål. Der vil være fokus på at øve sig i at tale engelsk. Det foregår i Café Nord på Nørrebrogade 138, kld. og du behøver ikke at tilmelde dig. Hvis du vil vide mere kan du kontakte Claire på 4214 8604.
 
 
 
Danskundervisning
Der er flere muligheder for at komme til danskundervisning i Nordbyen. AOF tilbyder fvu-danskundervisning hver tirsdag kl. 8.30-10.45 i Bysekretariatets mødelokale 2 på Flyvervej 5, og du behøver ikke at tilmelde dig - bare kom og se om det ikke er noget for dig!
FOF har dansk hver mandag og onsdag kl. 10-12 i Café Nord på Nørrebrogade 138, kld.
Derudver tilbyder hhv. AOF og Randers HF og VUC danskundervisning til tosprogede, hvor der er fokus på det mundtlige. Dvs. at man øver sig og bliver bedre til at tale og forstå dansk i dagligdagen. Kontakt Sonja på 4214 8604, hvis du vil vide mere,
 
 
Åben café
To gange om ugen er der mulighed for at møde naboer og andre beboere i Nordbyen til Åben café. Om mandagen er det kl. 13-15 på Husarvej 20, kld. og om torsdagen kl. 13-15 i stuen i Bysekretariatet på Flyvervej 5.
Kom til åben café - alene eller sammen med en nabo - det er meget hyggeligt!
Det er Charlotte Sloth, der står for åben café og hun kan træffes på 4214 8606.
 
 

 
Madtilbud i Parkcafeen
I Parkcafeen kan du købe sund og lækker mad til yderst rimelige priser lavet af elever fra Randers Produktionshøjskole.
 
Priser:
En kop kaffe/te 2 kr, kakao/specialkaffe 4 kr
Morgenbuffet: 8 kr
Sandwich: 22 kr
Brunch (kun fredag): 30 kr
Salatbar (kun til frokost): 15 kr
Frokost/aften: Dagens ret 28 kr (Børn u. 14 år 15 kr)
11 madbilletter: 280 kr

Se menuplanen for Parkcafeen her

Serveringstider:
mandag-torsdag: 08.30-10 for morgenmad,11.30-12.30 for frokost, og 17-18.15 for aftensmad
fredag: 9-10.30 brunch

Åbningstider
Mandag-torsdag: 8.30-13 og 15-18.45
Fredag: 9-12
I åbningstiden kan du læse dagens gratisavis, få en snak med andre beboere, spille brætspil, skak eller tage et spil billiard eller pool eller bordfodbold. For børnene er der legetøj og tegnegrej til fri afbenyttelse.
 
Computerundervisning
Der er i Nordbyen forskellige muligheder for begyndere og lettere øvede at blive bedre til at mestre en computer.
Mandag kl. 9.30-10.30: Hold for begyndere, Bysekretariatet, Flyvervej 5, st.tv.
Torsdag kl. 10-12: Lettere øvet, Café Nord, Nørrebrogade 138, kld.
Torsdag kl. 15.30-17: Både begyndere og lettere øvet, Vangdalen, Ved Byskellet 3-5, kld.
Har du til gengæld brug for at låne en computer, står der to computere til rådighed i Parkcafeen i åbningstiden.
Kontakt Claire på 4214 8608 for nærmere info.
 
Hver anden torsdag (i ulige uger) kl. 19-21 mødes Ubuntu Randers i lokalerne på Husarvej 20, kld. Her handler det om såkalde open source-programmer og styresystemer, og alle er velkomne til at komme forbi og høre mere.
 
Fotoklub
Vi kunne godt tænke os at starte en lille fotoklub i Nordbyen, Så kan du godt lide at tage billeder og vil dele din glæde ved det med andre, er der opstartsmøde torsdag den 12. marts kl. 18-19 i Parkcafeen på Flyvervej 5. Kontakt Claire på 4214 8608.
P.s. Billedet ved siden af er, ligesom forsidebilledet i Nordbyposten, taget af borgerjournalist Ina Malchow Kihl-Plambek, der er en rigtig dygtig fritidsfotograf.
 
 
Rådgivningstilbud
I Bysekretariatet har vi flere rådgivningstilbud.
Økonomisk rådgivning: Hver onsdag kl. 13-15 i Stuen og ellers efter aftale med Claire (4214 8608).
Åben rådgivning om familieliv og kommunens sagsbehandling: Hver tirsdag kl. 14-15 i Samtalerummet
Jobvejledning med hjælp til ansøgninger, cv og jobsøgning: Efter aftale med Sonja (4214 8604)
Plus 12 for unge i alderen 12-18 år om hvad, der optager dem: Efter aftale med Toke (4214 8603)
Familiers sundhed for familier, der gerne vil leve sundere: Efter aftale med Mia (4214 8607)
HotSpot for børn i alderen 8-13 år, der gerne vil have mere aktiv fritid. Efter aftale med Louise Bro (4214 8613)
Lektiehjælp for voksne Individuelt efter aftale med Sonja (4214 8604)
 

Genbrugssport
Der er åbent for udlevering af gratis idrætstøj og udstyr på Husarvej 20, kld. hver mandag kl. 13-15. Skulle det være et dårligt tidspunkt, kan du kontakte en af medarbejderne i Bysekretariatet og aftale en anden tid.
Hvis du i stedet vil aflevere noget af det du ikke bruger, kan du også gøre det i Bysekretariatet eller i kurven i Parkcafeen. Læs mere om Genbrugssport her
Hvis du har lyst til at være frivillig i Genbrugssport, kan du kontakte Sonja på 4214 8604 - at være frivillig i Genbrugssport indebærer at du er med til at holde orden i sagerne og hjælper til med at sortere, når der kommer nyt.
Fredag den 20. marts kl. 19.50 kan du på TV2 Østjylland se 'De frivillige' med fokus på Genbrugssport og en af de frivillige, Sanna Rasmussen.
Genbrugssport er et samarbejde mellem Bysekretariatet, Randers Kommunes Kultur og fritid og Frivilligværket.

 

Nyt fra foreningerne i Nordbyen:

 
Nordbyens Motion
Der er stadig ledige pladser på afspændingshold, der foregår på Falkevej 35, kld. hver onsdag kl. 9.30-11 frem til påskeferien.
Se oversigt over Nordbyens Motions øvrige hold på Bysekretariatets hjemmeside her.
For at tilmelde dig et hold, skal du møde op til motionstimerne. For at betale kontingentet på 200 kr kan du overføre til følgende konto: 5395 0537022 i Arbejdernes Landsbank (husk at angive navn), eller kontakte Alma, der er kasserer ved sms/tlf. 2851 1762.
Kurdisk kulturforening
Hver fredag aften kl. 19-21 er  der kurdisk aften for kvinder og børn på Husarvej 20, kld.
Hver lørdag kl. 15-17 er der også kurdiskundervisning samme sted. Både børn og voksne kan være med og det er både for dem, der har kurdisk som modersmål og for dem, der er nysgerrige omkring det kurdiske sprog og kultur.
Kurdisk kulturforening har en række andre aktiviteter i og udenfor Nordbyen, kontakt Adnan Barzange på tlf. 2927 9917, hvis du vil vide mere.
 
 
Bydelsmødreforeningen
Bydelsmødreforeningen holder åbent hver fredag kl. 10-15 for socialt samvær og kreative sysler. Samtidig står bydelsmødrene til rådighed for rådgivning og vejledning.
 
Alle kvinder og piger over 12 år kan blive medlemmer af foreningen, kontingentet er 50 kr årligt. Du behøver dog ikke at være medlem af foreningen for at benytte dig af bydelsmødrenes rådgivning.
 
Foreningen afholder generalforsamling fredag den 6. marts kl. 13. Alle medlemmer er velkomne.
Kontakt foreningens formand Sanna Rasmussen på tlf. 2872 5022, hvis du vil vide mere.
 
Aktivitetsforeningen Jennumparken
Foreningen indkalder til generalforsamling mandag den 23. marts kl. 19 i Beboerhuset på Flyvervej 1.
Børnedisko i Parken fredag den 6. marts kl. 18.30-21.
Fastelavnsfest søndag den 15. februar; se nærmere oplysninger på opslag i området.
Der er åbent i Parken på Husarvej 26, kld. hver onsdag, torsdag og fredag kl. 18-20 og hver lørdag kl. 13-16. Der er mulighed for at købe slik, slush ice, chips, toast og sodavand i Parken, og om lørdagen også kage. Alle er velkomne i Parken - også ikke-medlemmer.
Der er to ledige haver i nyttehaverne ved Garnisonsvej. Er du interesseret i at leje en have, kan du henvende dig til Peter Jordan på 5129 8930.
 
Foreningens faste aktiviteter kan du se her.
Hold ellers øje med opslag, hjemmeside og facebook for foreningens aktiviteter.
Alle kan blive medlemmer af Aktivitetsforeningen Jennumparken, det koster 360 kr pr. husstand årligt. Bor du i Jennumparken betaler du allerede kontingent over huslejen og skal blot henvende dig i Bysekretariatet for at få medlemskort.
 
 
Foreningen Barnets Sag
Den frivillige forening Barnets Sag har på Husarvej 32, kld. åbent to aftener om ugen: tirsdag og torsdag kl. 18-21 i deres familiehus med aktiviteter og rådgivning, især omkring kvindeproblemer. Alle er velkomne til at komme forbi og se lokalerne og høre om det, der foregår i dem. Kontakt gerne foreningens formand Nijole på 4022 2288.
 
 
Nordre Fælleds Venner
Hver mandag kl. 13 mødes en flok beboere ved Parkcafeen for at gå en tur sammen - som regel i den smukke natur på Nordre Fælled. Kontakt Else Jensen fra foreningen Nordre Fælleds Venner på 2614 4391 - så kan du også komme med i telefonkæden, der bruges i tilfælde af aflysning.
Onsdag den 8. april kl. 16.30-18 tilbyder foreningen en historisk vandring på det gamle kaserneområde. Der er få pladser, så det er nødvendigt med tilmelding inden den 1. april til foreningens formand, Eske Thøgersen på 8640 8004 eller eske.thoegersen@sol.dk.
 
Du kan i øvrigt blive medlem af foreningen Nordre Fælleds Venner og dermed støtte op om arbejdet med området. Se mere på facebook
 
 
Weltklasse!