Nyhedsbrev for april 2015

07-04-2015
Nyhedsbrev - April 2015
Du modtager hermed Bysekretariatets nyhedsbrev for aprilmåned, hvor du kan læse om nogle af de mange aktiviteter, Bysekretariatet og de mange foreninger i området tilbyder beboerne i Randers Nordby. Du er altid velkommen til at besøge vores hjemmeside www.bysekretariatet.dk, hvor du kan læse meget mere om alle aktiviteterne i Nordbyen, se en ugekalender over de faste aktiviteter og læse og se billeder fra livet i nordbyen.
 
Der er gået kuk i den!
Stor æggejagt i Randers lørdag den 28. marts kl. 11-12.30. Kom og hjælp hønen Henning og haren Hanne med at finde 200 forsvundne påskeæg på Nordre Fælled. Deltagelse er gratis og alle familier er velkomne. Der er en overraskelse i hvert påskeæg. Vi mødes for enden af Gl. Jennumvej, hvor Nordre Fælled begynder. Efter æggejagten byder spejderne på bålpandekager på Bygger'n, hvor du også skal hente præmier.
 
 
Åbningstider i påskeferien
Bysekretariatet har de tre dage op til påske vedtaget en åbningstid. Mellem kl. 10 og 13 mandag, tirsdag og onsdag (30.3-1.4) er der en medarbejder tilstede på Flyvervej 5. Udenfor denne tid kan du møde medarbejderne rundt i området.
 
Økonomisk boligsocial medarbejder
RandersBolig har fra 1. marts ansat en økonomisk boligsocial medarbejder. Hun hedder Diana Christensen og hun har kontor i Bysekretariatet på Flyvervej 5. Diana kan tilbyde økonomisk rådgivning og vejledning til beboere i hele RandersBolig. Det kan for eksempel være støtte til at sikre, at man får de ydelser fra kommunen, som man er berettiget til. Et andet eksempel kan være støtte til at få kontakt med kreditorer, hvis man har svært ved at betale sin gæld. Dianas opgave er overordnet at hjælpe beboeren til at få et overblik, så beboeren kan handle aktivt for at få en bedre økonomi. 
Har du brug for hjælp til at få overblik over din økonomi og bor i et af RandersBoligs lejemål, kan du kontakte Diana på 2290 9388
 

 

 

Syklub i Vangdalen
Har du lyst til at være med til at sy - eller måske lære det - er du velkommen til at være med i syklub i Vangdalen - og du behøver ikke at være bosat i Vangdalen for at deltage.. Det foregår hver tirsdag  kl. 19 i lokalerne på Ved Byskellet 3-5, kld.
Hvis du vil vide mere, kan du kontakte Toke på 4214 8603.
 
 
Anonym rådgivning
Der er fortsat mulighed for at få anonym rådgivning ved socialrådgiver Dorte Pagter i Bysekretariatet. Tilbuddet bliver dog ændret således at du nu kan booke tid til rådgivning, når det passer dig. Dorte kan yde rådgivning omkring familieliv og omkring sagsbehandling hos kommunen. Har du brug for at lave en aftale med Dorte, kan du kontakte Mia på tlf. 4214 8607 eller komme forbi på Flyvervej 5.
 
 

 

 
Fællesspisninger
Parkcafeen: Torsdag den 16. april kl. 17 er der kurdisk madaften. Tilmelding i Parkcafeen.
Vangdalen: Tirsdag den 7. april kl. 17.30 i Ved Byskellet 3-5, kld. Tilmelding hos Toke på 42148603.
Glarbjergvejområdet: Torsdag den 23. april  kl. 17.30 i fælleshuset på Falkevej 35, kld. Tilmelding hos Claire på 42148608.
 
Til alle fællesspisninger er der tilmelding på forhånd og en billet koster 25 kr. pr. voksen og er gratis for børn (ifølge med en voksen).
 
Husk alle beboere i hele Nordbyen er velkomne til alle fællesspisningerne!
 
 
Babycaféerne
Hver mandag kl. 10-12 er der babycafé i Vangdalen for alle småbørnsforældre. Det foregår i Ved Byskellet 3-5, kld. (indgang fra altansiden).
20. april kl. 10.30-11: Instruktion i babymassage.
 
Hver tirsdag kl. 9.30-11.30 er der babycafé på Husarvej 20, kld. Der er en sundhedsplejerske til stede hver tirsdag og en eller flere boligsociale medarbejdere.
7. april kl. 10-11: Kroppen efter fødsel v. fysioterapeut Charlotte Bang.
14, april  kl. 10.30-11: Instruktion i babymassage.
21, april kl. 10-11: Besøg af socialrådgiver Dorte Pagter.
28. april kl. 10-11: Børn og mad.
 
Kontakt Mia for flere oplysninger på 4214 8607 eller mbn@msbolig.dk
Nørkleformiddag
Hver torsdag kl. 9.30-11.30 har du mulighed for at være med til nålefilt, vådfilt eller at strikke og hækle i Bysekretariatets stue.Du er velkommen til at tage dit eget håndarbejde med, men kan også prøve kræfter med nålefilt.
Der er ingen tilmelding, bare mød op og se om det er noget for dig - vi har kaffe på kanden og vi hygger os rigtig meget!
Hvis du har lyst til at vide mere kan du kontakte underviser Mette Højer over facebook eller Sonja på 4214 8604.

 

Engelsk
Hver torsdag kl. 13.30 har du mulighed for at træne dit engelsk. Bette, der er frivillig, kommer fra USA og har dermed engelsk som modersmål. Der vil være fokus på at øve sig i at tale engelsk. Det foregår i Café Nord på Nørrebrogade 138, kld. og du behøver ikke at tilmelde dig. Hvis du vil vide mere kan du kontakte Claire på 4214 8604.
 
 
 
Danskundervisning
Der er flere muligheder for at komme til danskundervisning i Nordbyen. AOF tilbyder fvu-danskundervisning hver tirsdag kl. 8.30-10.45 i Bysekretariatets mødelokale 2 på Flyvervej 5, og du behøver ikke at tilmelde dig - bare kom og se om det ikke er noget for dig!
FOF har dansk hver mandag og onsdag kl. 10-12 i Café Nord på Nørrebrogade 138, kld.
Derudver tilbyder hhv. AOF og Randers HF og VUC danskundervisning til tosprogede, hvor der er fokus på det mundtlige. Dvs. at man øver sig og bliver bedre til at tale og forstå dansk i dagligdagen. Kontakt Sonja på 4214 8604, hvis du vil vide mere,
 
 
Åben café
To gange om ugen er der mulighed for at møde naboer og andre beboere i Nordbyen til Åben café. Om mandagen er det kl. 13-15 på Husarvej 20, kld. og om torsdagen kl. 13-15 i stuen i Bysekretariatet på Flyvervej 5.
Kom til åben café - alene eller sammen med en nabo - det er meget hyggeligt!
Det er Charlotte Sloth, der står for åben café og hun kan træffes på 4214 8606.
 
 

 
Madtilbud i Parkcafeen
I Parkcafeen kan du købe sund og lækker mad til yderst rimelige priser lavet af elever fra Randers Produktionshøjskole.
Parkcafeen har lukket hele uge 14 pga. påskeferie - der er åbent igen fra og med tirsdag den 7. april, hvor der er pålægsbord på menuen til frokost og lasagne med salat om aftenen.
 
Priser:
En kop kaffe/te 2 kr, kakao/specialkaffe 4 kr
Morgenbuffet: 8 kr
Sandwich: 22 kr
Brunch (kun fredag): 30 kr
Salatbar (kun til frokost): 15 kr
Frokost/aften: Dagens ret 28 kr (Børn u. 14 år 15 kr)
11 madbilletter: 280 kr

Se menuplanen for Parkcafeen her

Serveringstider:
mandag-torsdag: 08.30-10 for morgenmad,11.30-12.30 for frokost, og 17-18.15 for aftensmad
fredag: 9-10.30 brunch

Åbningstider
Mandag-torsdag: 8.30-13 og 15-18.45
Fredag: 9-12
I åbningstiden kan du læse dagens gratisavis, få en snak med andre beboere, spille brætspil, skak eller tage et spil billiard eller pool eller bordfodbold. For børnene er der legetøj og tegnegrej til fri afbenyttelse.
 
Computerundervisning
Der er i Nordbyen forskellige muligheder for begyndere og lettere øvede at blive bedre til at mestre en computer.
Mandag kl. 9.30-10.30: Hold for begyndere, Bysekretariatet, Flyvervej 5, st.tv.
Torsdag kl. 10-12: Lettere øvet, Café Nord, Nørrebrogade 138, kld.
Torsdag kl. 15.30-17: Både begyndere og lettere øvet, Vangdalen, Ved Byskellet 3-5, kld.
Har du til gengæld brug for at låne en computer, står der to computere til rådighed i Parkcafeen i åbningstiden.
Kontakt Claire på 4214 8608 for nærmere info.
 
Hver anden torsdag (i ulige uger) kl. 19-21 mødes Ubuntu Randers i lokalerne på Husarvej 20, kld. Her handler det om såkalde open source-programmer og styresystemer, og alle er velkomne til at komme forbi og høre mere.
 
Fotoklub
Du kan stadigvæk nå at være med til den nystartede fotoklub. Det er til dig, der godt kan lide at tage billeder og gerne vil dele glæden med andre. Du behøver ikke at have et stort flot kamera - en mobiltelefon kan også tage flotte billeder! Kontakt Claire på 4214 8608 for at høre hvornår klubben mødes næste gang.
P.s. Billedet ved siden af er taget af borgerjournalist Ina Malchow Kihl-Plambek, der er en rigtig dygtig fritidsfotograf.
 
 
Rådgivningstilbud
I Bysekretariatet har vi flere rådgivningstilbud.
Økonomisk rådgivning: Hver onsdag kl. 13-15 i Stuen og ellers efter aftale med Claire (4214 8608).
Anonym rådgivning om familieliv og kommunens sagsbehandling: Efter aftale med Mia (4214 8607)
Jobvejledning med hjælp til ansøgninger, cv og jobsøgning: Efter aftale med Sonja (4214 8604)
Plus 12 for unge i alderen 12-18 år om hvad, der optager dem: Efter aftale med Toke (4214 8603)
Familiers sundhed for familier, der gerne vil leve sundere: Efter aftale med Mia (4214 8607)
HotSpot for børn i alderen 8-13 år, der gerne vil have mere aktiv fritid. Efter aftale med Louise Bro (4214 8613)
Lektiehjælp for voksne Individuelt efter aftale med Sonja (4214 8604)
 

Genbrugssport
Der er åbent for udlevering af gratis idrætstøj og udstyr på Husarvej 20, kld. hver mandag kl. 13-15. Skulle det være et dårligt tidspunkt, kan du kontakte en af medarbejderne i Bysekretariatet og aftale en anden tid.
Hvis du i stedet vil aflevere noget af det du ikke bruger, kan du også gøre det i Bysekretariatet eller i kurven i Parkcafeen. Læs mere om Genbrugssport her
Hvis du har lyst til at være frivillig i Genbrugssport, kan du kontakte Sonja på 4214 8604 - at være frivillig i Genbrugssport indebærer at du er med til at holde orden i sagerne og hjælper til med at sortere, når der kommer nyt.
Her kan du se det program TV2 Østjylland lavede om Genbrugssport og om Sanna, som er en af de frivillige.
Genbrugssport er et samarbejde mellem Bysekretariatet, Randers Kommunes Kultur og fritid og Frivilligværket.
Indvielse af bålhytte og tarzanbane
Torsdag den 30. april skal bålhytten og tarzanbanen på Nordre Fælled stå færdigt og det skal selvfølgelig fejres. Mere information om tidspunkt og andet kan du i løbet af aprilmåned se på Bysekretariatets hjemmeside, på facebook og på Randers Produktionshøjskoles hjemmeside.

 

Nyt fra foreningerne i Nordbyen:

 
Nordbyens Motion
Se oversigt over Nordbyens Motions øvrige hold på Bysekretariatets hjemmeside her.
For at tilmelde dig et hold, skal du møde op til motionstimerne. For at betale kontingentet på 200 kr kan du overføre til følgende konto: 5395 0537022 i Arbejdernes Landsbank (husk at angive navn), eller kontakte Alma, der er kasserer ved sms/tlf. 2851 1762.
Kurdisk kulturforening
Hver fredag aften kl. 19-21 er  der kurdisk aften for kvinder og børn på Husarvej 20, kld.
Hver lørdag kl. 15-17 er der også kurdiskundervisning samme sted. Både børn og voksne kan være med og det er både for dem, der har kurdisk som modersmål og for dem, der er nysgerrige omkring det kurdiske sprog og kultur.
Kurdisk kulturforening har en række andre aktiviteter i og udenfor Nordbyen, kontakt Adnan Barzange på tlf. 2927 9917, hvis du vil vide mere.
 
 
Bydelsmødreforeningen
Bydelsmødreforeningen holder åbent hver fredag kl. 10-15 for socialt samvær og kreative sysler. Samtidig står bydelsmødrene til rådighed for rådgivning og vejledning.
 
Alle kvinder og piger over 12 år kan blive medlemmer af foreningen, kontingentet er 50 kr årligt. Du behøver dog ikke at være medlem af foreningen for at benytte dig af bydelsmødrenes rådgivning.
 
Kontakt foreningens formand Sanna Rasmussen på tlf. 2872 5022, hvis du vil vide mere.
 
Aktivitetsforeningen Jennumparken
Børnedisko i Parken fredag den 3. april kl. 18.30-21.
 
Der er åbent i Parken på Husarvej 26, kld. hver onsdag, torsdag og fredag kl. 18-20 og hver lørdag kl. 13-16. Der er mulighed for at købe slik, slush ice, chips, toast og sodavand i Parken, og om lørdagen også kage. Alle er velkomne i Parken - også ikke-medlemmer.
 
 
Foreningens faste aktiviteter kan du se her.
Hold ellers øje med opslag, hjemmeside og facebook for foreningens aktiviteter.
Alle kan blive medlemmer af Aktivitetsforeningen Jennumparken, det koster 360 kr pr. husstand årligt. Bor du i Jennumparken betaler du allerede kontingent over huslejen og skal blot henvende dig i Bysekretariatet for at få medlemskort.
 
 
Foreningen Barnets Sag
Den frivillige forening Barnets Sag har på Husarvej 32, kld. åbent to aftener om ugen: tirsdag og torsdag kl. 18-21 i deres familiehus med aktiviteter og rådgivning, især omkring kvindeproblemer. Alle er velkomne til at komme forbi og se lokalerne og høre om det, der foregår i dem. Kontakt gerne foreningens formand Nijole på 4022 2288.
 
 
Nordre Fælleds Venner
Hver mandag kl. 13 mødes en flok beboere ved Parkcafeen for at gå en tur sammen - som regel i den smukke natur på Nordre Fælled. Kontakt Else Jensen fra foreningen Nordre Fælleds Venner på 2614 4391 - så kan du også komme med i telefonkæden, der bruges i tilfælde af aflysning.
Onsdag den 8. april kl. 16.30-18 tilbyder foreningen en historisk vandring på det gamle kaserneområde. Der er få pladser, så det er nødvendigt med tilmelding inden den 1. april til foreningens formand, Eske Thøgersen på 8640 8004 eller eske.thoegersen@sol.dk.
 
Du kan i øvrigt blive medlem af foreningen Nordre Fælleds Venner og dermed støtte op om arbejdet med området. Se mere på facebook
 
 

Bysekretariatet ønsker alle en god påske!

 
Weltklasse!