Bysekretariatets nyhedsbrev for september 2019

05-09-2019

Nyhedsbrev - September 2019

Du modtager hermed Bysekretariatets nyhedsbrev for september, hvor du kan læse om nogle af de mange aktiviteter, Bysekretariatet og de mange foreninger og andre i området tilbyder beboerne i Randers Nordby. Du er altid velkommen til at besøge vores hjemmeside www.bysekretariatet.dk, hvor du kan læse meget mere om alle aktiviteterne i Nordbyen og se en film om det boligsociale arbejde. Du kan læse om persondatapolitik her

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=166&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/nordre%20fælled%20pige%20med%20lup.jpg

Natur- og friluftsfestival

Søndag den 8. september kl. 10-15 fejres Naturens dag i hele landet og på Nordre Fælled holdes der en natur- og friluftsfestival. Du kan bl.a. møde Randers Naturcenter, der for en dag flytter til Nordre Fælled med krible-krableaktiviteter og pileflet, opleve middelalderstemning, prøve geocaching og bueskydning eller bygge et insekthotel. Se mere her

Mandagshygge ved Falken

Diana fylder ladcyklen med bolde og andet legetøj og er på Falken mandagene 9. og 23. september kl. 16-17. Kom og vær med til sjov leg.

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=131&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/Indvielse_9_-_Kopi.png

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=187&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/Nordre%20Fælled%20børn.JPG

Onsdagshygge i Myretuen

Claire laver sjov og leg i naturen for familier, børn og unge om onsdagen kl. 15-16. Det kan være bålhygge, snitteværksted, myretuespil, stenbilleder eller noget helt andet hun finder på. I september foregår det hver onsdag.

Spiselig vandring på Nordre Fælled

Nordre Fælled har både åbne enge og små skovområder, hvor man kan finde spiselige ting i naturen. Kom med på en spiselig vandring torsdag den 19. september. Du skal medbringe noget til at samle ting i - en kurv, en spand eller noget lignende. Tilmelding og nærmere oplysninger hos Claire på 4214 8608 eller cnn@msbolig.dk.

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=175&height=233&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/svampetur_kurv_og_haender.jpg

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=167&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/julegaveværksted%202014.JPG

Tirsdagssjov i Vangdalen

Tirsdagssjov med Diana i Vangdalen rykker nu indenfor i lokalerne på Ved Byskellet 3-5, kld. Det foregår som navnet antyder om tirsdagen og i september er det hver uge kl. 15-16. Vi skal spille brætspil, tegne, bage og være kreative. Voksne er også velkomne.

Fælleshaven ved Myretuen

Hver tirsdag kl. 9-10 og hver torsdag kl. 15-16 er der fælles arbejde og hygge i fælleshaven ved Myretuen. Der skal høstes og så skal haven gøres vinterklar. Alle er velkomne og der er ingen tilmelding - men skulle du have lyst til at vide mere, kan du kontakte Claire på 4214 8608.

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=141&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/begyndelse_af_faelleshave_2018_(6)_-_Kopi.jpg

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=161&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/pige%20løbegruppe.jpg

Parkrun - ugentligt og gratis 5 km løb eller gåtur

På verdensplan deltager 3 mio. mennesker ugentligt i Parkrun - et gratis 5 km løb med tidstagning - nu også i Randers. Hver lørdag kl. 9 kan du være med til at løbe eller gå 5 km og få taget tid. Så kan du se om du bliver bedre fra uge til uge - eller måske løbe i konkurrence med en flok venner. Parkrun er en social ting og alle kan være med - kom og se om det er noget for dig! Hvis du vil have taget tid skal du først registrere dig på hjemmesiden www.parkrun.dk Der er Parkrun hver lørdag.

Råd til huslejen

I Bysekretariatet kan alle beboere i RandersBolig få økonomisk rådgivning ved henvendelse til Bjarke på 4214 8602 eller Kaj på 2290 9388. Vidste du at du også kan følge Råd til huslejen på facebook? Her kan du få gode råd og tips til hverdagsøkonomi.

http://bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=158&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/penge%5b2%5d.jpg

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=203&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/paragraffer_retshjaelp.jpg

Gratis juridisk rådgivning 

Djurslands Retshjælp tilbyder gratis juridisk rådgivning i Nordbyen. Fra 2. september kan du træffe Retshjælpen hver mandag kl. 9-12 i Parkcafeen på Flyvervej 5. Så har du et spørgsmål til lovgivning eller har en sag du vil have kigget på, kan du møde op i åbningstiden og "trække et nummer" til køen.

Du kan læse mere om Djurslands Retshjælp på deres hjemmeside.

Børneklub i Vangdalen

Red Barnet Ungdom holder børneklub i Vangdalen hver onsdag kl. 16.30-18.30. Alle børn i alderen 3-12 år er velkomne til et par hyggelige timer i og ved lokalerne på Ved Byskellet 3-5, kld. hvor de frivillige laver forskellige aktiviteter for og med børnene. Der er ingen tilmelding og det er gratis at deltage.

  • 4. september: Vi hygger med film og popcorn
  • 11. september: Fri leg
  • 18. september: Kreativt værksted
  • 25. september: Spilaften med alle mulige brætspil

http://bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=187&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/boernetegning.jpg

Parkcafeen - Nørkleklub og Åben Café

Mandag og torsdag er det muligt at komme i Parkcafeen og få en kop kaffe eller te sammen med andre beboere i området, låne en computer, tage et spil, se fjernsyn eller få en gratis bog med hjem. Om formiddagen er der desuden mulighed for at deltage i Nørkleklub og over middag er der Åben Café. Man må gerne medbringe madpakke og der er gratis kaffe og te. Der er åbent hver mandag og torsdag kl. 9-14.30.

Fællesspisninger

Hver måned er det muligt at deltage i fællesspisninger et sted i Nordbyen. Her kan du komme selv eller tage familien med til en hyggelig og afslappet aften uden madlavning og i godt selskab. Det koster normalt 30 kr. pr. voksen og børn under 14 år er gratis.

Torsdag den 12. september er der fællesspisning på Falkevej 35, kld.

Hold øje med Bysekretariatets facebookside og opslag i opgangene for flere oplysninger. 

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=166&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/fællesspisning%20021014.JPG

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=167&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/suppe.jpg

Suppeaftener på Borupvænget

Her i efteråret genoptager Områdecentret Borupvænget og Bysekretariatet samarbejdet omkring suppeaftener. Det foregår tirsdag den 8. oktober kl. 17.30-19. Her inviteres alle naboer og andre intresserede til Borupvænget på Gl. Hobrovej til en hyggelig fællesspisning, hvor man for kun 35 kr. pr. voksen og 20 kr. pr. barn får aftenens suppe ad libitum og kaffe og småkager til dessert. Der kan købes drikkevarer på stedet. Tilmelding er nødvendig senest den 30. september hos Inge på 20476473. Der er suppeaftener igen onsdag den 30. oktober og torsdag den 28. november.

Talents of Tomorrow

Den 17. september starter et nyt forløb i fritidsjob-projektet Talents of Tomorrow. Man bliver indstillet til forløbet via sin UU-vejleder, og hvis man er en af dem, der får plads på holdet, så venter et spændende forløb der til sidst skulle føre til et fritidsjob. Hvis man ikke har fået plads på holdet, kan man stadigvæk få hjælp i Bysekretariatet til at søge og finde fritidsjob. Kontakt Bjarke på 4214 8602.

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=166&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/fritidsjob.jpg

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=187&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/brandkadetter.jpg

Plads til flere brandkadetter

Hvis du går i 9.-10. klasse og gerne vil gå til noget anderledes i fritiden, er brandkadetter et godt bud. Der er ledige pladser på holdet. Her vil du lære om brandbekæmpelse, redning, klimaberedskab og førstehjælpskursus (med bevis som kan bruges, når du skal tage kørekort). Det er spændende og udfordrende at være brandkadet - og det er godt at kunne skrive på cv'et. Det foregår på Falcks Uddannelsescenter på Langvang hver onsdag kl. 18-21. Kontakt Sonja på 4214 8604.

MyWay - nyt hold

Projekt MyWay er åbent for nye henvisninger pt. Så kender du en ung i alderen 15-25 år, der kunne have glæde af et forløb i MyWay, er du velkommen til at kontakte os på 4214 8605 eller henvis.myway@msbolig.dk. Vi inviterer den unge til en forsamtale og finder i fællesskab ud af om MyWay er det rigtige tilbud.

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=150&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/myway-skilt.jpg

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=187&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/gåtur%20Nordre%20Fælled.jpg

Gåværter søges

Bysekretariatet og Bevæg dig for livet søger efter gåværter. En gåvært er tovholder for gåture efter eget valg. Det kan være lange ture, korte ture, ture i højt tempo eller slentreture, ture i naturen eller i byområder. Det kan være daglige ture, ugentlige, månedlige eller ad hoc-ture. Kunne du tænke dig at blive gåvært eller vil høre mere, så skal du bare have fat i en af de boligsociale medarbejdere i Bysekretariatet.

Lørdagsklub i Vangdalen

Hver lørdag kl. 17-21 mødes en gruppe kvinder og deres børn i Ved Byskellet 3-5, kld. til en hyggelig snak og socialt samvær. Der er kaffe og te på kanden og man skiftes til at medbringe lidt kage. Én gang om måneden skiftes man til at medbringe noget mad.

Hvis du har lyst til at være en del af fællesskabet, så kom forbi og mød nogle af dine naboer, Børn skal være ledsaget af en voksen. For flere oplysninger kan du kontakte Diana på 4214 8613 eller Yeter på 4699 1232.

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=166&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/Vangdalen_skulptur.jpg

 

http://bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=187&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/fontaenen_i_andreashuset_310117_-_Kopi.jpg

Nyt fra Skt. Andreas Kirke

Fontænen er et tilbud til alle over 30 år om socialt samvær og aktiviteter. Det foregår hver tirsdag  kl. 9.30-12.30 i Andreashuset på Hadsundvej 79. Følg med deres facebookside i forhold til ferie og andre nyheder.

Aspirantkor er et gratis tilbud om kor for børn fra 3. klasse og opefter. Det foregår om onsdagen kl. 16-17. Kontakt korleder Vibeke på vip@andreaskirke.dk, hvis du vil vide mere.

Babysalmesang er et gratis tilbud til babyer op til 12 måneder og deres forældre om at være med til hyggeligt fællesskab omkring musik og leg. Det foregår mandage kl. 9.30. Næste forløb starter den 16. september og der er tilmelding på vip@andreaskirke.dk med navn, telefonnummer og barnets navn og alder.

Foodbank Her bliver der indsamlet og udleveret langtidsholdbar mad og hygiejneartikler til de mest trængende. Du kan aflevere donationer i kirkekontorets åbningstid. Her kan man også få udleveret en færdigpakket pose med madvarer.

Nordre Fælled Træf

Mandag den 30. september kl. 16.30 inviteres alle med interesse i Nordre Fælled til træf i Myretuen. Her er der mulighed for at udveksle idéer, finde samarbejdspartnere og møde repræsentanter for Partnerskabet omkring Nordre Fælled. Alle er velkomne. Der er kaffe og brød til de fremmødte og derfor er der tilmelding hos Claire på 4214 8608 senest dagen før, den 29. september.

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=166&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/nordre%20fælled%20lille.JPG

 

Nyt fra foreningerne i Nordbyen:

 

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=166&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/image/b%C3%B8rnedisko%202014.JPG

Aktivitetsforeningen Jennumparken

Der indkaldes til en ekstraordinær generalforsamling onsdag den 4. september kl, 19 i Parkcafeen på Flyvervej 5. Formålet er at afklare Aktivitetsforeningen Jennumparkens fremtid. Der skal enten vælges en ny bestyrelse eller stemmes om at opløse foreningen. Der skal fremvises et gyldigt medlemskort til mødet. Se dagsordenen på opslag i opgangene eller på foreningens facebookside.

Hold øje med opslag og facebook for foreningens aktiviteter.

Alle kan blive medlemmer af Aktivitetsforeningen Jennumparken, det koster 360 kr pr. husstand årligt. Bor du i Jennumparkens afd. 27, 28, 56 eller 104 betaler du allerede kontingent over huslejen og skal blot henvende dig i Bysekretariatet for at få medlemskort.

Bydelsmødreforeningen

Bydelsmødrene er tilbage efter sommerferien. Bydelsmødreforeningen mødes en gang om ugen til hyggeligt samvær og forskellige aktiviteter. Det foregår hver fredag kl. 10.30-14.30  i Andreashuset på Hadsundvej 79. Alle kvinder og piger over 15 år er velkomne.

http://www.bysekretariatet.dk/UserFiles/image/bydelsm%C3%B8dreforening%20lille.JPG

 

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=160&height=213&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/yoga.jpg

Nordbyens Motion

Efterårets program:

Mandag kl. 19-20: Zumba Fitness (voksne og børn over 12 år sammen med en voksen). Nørrevangsskolens lille gymnastiksal.

Onsdag kl. 16.30-17.30: Pilates (fra 16 år). Drengenes gymnastiksal på Randers Statsskole.

Onsdag kl. 17.30-18.30: Yoga (fra 16 år). Drengenes gymnastiksal på Randers Statsskole.

Torsdag kl. 18.30-20: Afspænding og callanetics (fra 16 år): Nørrevangsskolens lille gymnastiksal.

Vandgymnastik er foreløbigt aflyst, da svømmehallen på Nørrevangsskolen er lukket på ubestemt tid pga. fejl i tagkonstruktionen.

Tilmelding foregår ved kontooverførsel af kontigent - se mere på facebooksiden.

Følg med på foreningens facebookside, hvorigennem du også kan kontakte bestyrelsen.

 

Persondataforordning

Bysekretariatet er som del af boligforeningen Møllevænget & Storgaarden omfattet af RandersBoligs persondatapolitik, som du kan læse her.

I forbindelse med at du tilmeldte dig dette nyhedsbrev opgav du navn og email-adresse. Disse oplysninger bruges udelukkende til at sende nyhedsbreve til dig og vil aldrig blive videregivet til tredjepart. Du kan afmelde nyhedsbrevet her

 

Har du kommentar eller nyheder til nyhedsbrevet, er du velkommen til at sende en mail til sonja@msbolig.dk

 

 

Weltklasse!