Bysekretariatets nyhedsbrev for april 2019

02-04-2019

Nyhedsbrev - April 2019

Du modtager hermed Bysekretariatets nyhedsbrev for april, hvor du kan læse om nogle af de mange aktiviteter, Bysekretariatet og de mange foreninger og andre i området tilbyder beboerne i Randers Nordby. Du er altid velkommen til at besøge vores hjemmeside www.bysekretariatet.dk, hvor du kan læse meget mere om alle aktiviteterne i Nordbyen og se en film om det boligsociale arbejde. Du kan læse om persondatapolitik her

Skæg med æg

Natur og ungdom inviterer til Skæg med æg ved Myretuen lørdag den 6. april kl. 13-16. Du kan være med til at farve påskeæg og lave reder til dem, æggevæddeløb, lege stæl et æg og lave æggekager over bål og spise dem. Det er for hele familien og det er ikke nødvendigt med tilmelding

Feriecamp 2019

Landsforeningen af Væresteder holder igen deres årlige feriecamp på Langvang i uge 28. Der er tilmelding til feriecampen alle mandage i april (undtaget er Anden påskedag) kl. 14-17 i Bysekretariatet på Flyvervej 5. Alle over 18 år skal møde personligt. Husk sygesikringsbevis.

Onsdagshygge i Myretuen

Hver onsdag kl. 15-16 frem til sommerferien inviterer Claire og Diana til onsdagshygge for børn og unge i Myretuen. Der er forskellige aktiviteter hver gang. Alle er velkomne og der er ingen tilmelding - man møder bare op.

3. april: Bålhygge med popcorn

10. april: Snitteværksted

24. april: Memory i naturen

Brandkadetter

Det nye hold brandkadetter er under rullende opstart - så du kan godt nå at komme med. Brandkadetter er et tilbud til både drenge og piger fra 8. klasse og op til 17 år, der har lyst til udfordringer og nye fællesskaber. Der er undervisning og aktiviteter hver onsdag kl. 18-21 på Falcks uddannelsescenter på Langvang og det er gratis at være med. Hvis du har lyst til at være med eller vil vide mere, kan du kontakte Sonja på 4214 8604 - du er også velkommen til at møde op på Langvang en onsdag kl. 18.

 

Babyklub

Det starter et nyt hold til babyklub fra tirsdag den 30. april kl. 9.30-11.30 og otte gange frem. I babyklub er der undervisning og temaer omkring barnets udvikling for forældre til børn under 2 år. Her kan du møde en sundhedsplejerske og boligsocial medarbejder og udveksle erfaring med andre forældre. Tilmelding hos Mia på 4214 8607.

Havedag i fælleshaven

Nu er foråret for alvor kommet - også til Nordre Fælled! Derfor holdes den første havedag i fælleshaven ved Myretuen mandag den 15. april kl. 11-15. Vi planter ud og gør klar. Medbring gerne en madpakke, så kan vi spise sammen. Alle er velkomne, Du kan bare møde op, men hvis du har brug for at vide mere, kan du kontakte Claire på 4214 8608.

Parkrun - ugentligt og gratis 5 km løb

På verdensplan deltager 3 mio. mennesker ugentligt i Parkrun - et gratis 5 km løb med tidstagning - nu også i Randers. Hver lørdag kl. 9 kan du være med til at løbe eller gå 5 km og få taget tid. Så kan du se om du bliver bedre fra uge til uge - eller måske løbe i konkurrence med en flok venner. Parkrun er en social ting og alle kan være med - kom og se om det er noget for dig! Hvis du vil have taget tid skal du først registrere dig på hjemmesiden www.parkrun.dk

Råd til huslejen

I Bysekretariatet kan alle beboere i RandersBolig få økonomisk rådgivning ved henvendelse til Bjarke på 4214 8602 eller Mia Rødsgaard på 2290 9388. Vidste du at du også kan følge Råd til huslejen på facebook? Her kan du få gode råd og tips til hverdagsøkonomi.

Familienaturklub

Fra skærmtid til familietid er overskriften for familienaturklubben, der mødes hver anden tirsdag kl. 16-18 på Myretuen. Der er plads til flere børnefamilier, der har lyst til at lave aktiviteter sammen med andre. Kontakt Claire på 4214 8608 eller Mia på 4214 8607.

2. april: Naturkrea. Flet former med naturmaterialer.

16. april: Bål og brænde. Vi øver os i at lave og tænde bål og forberede varme forfriskninger.

Fællesspisninger

Hver måned er det muligt at deltage i fællesspisninger et sted i Nordbyen. Her kan du komme selv eller tage familien med til en hyggelig og afslappet aften uden madlavning og i godt selskab. Det koster 30 kr. pr. voksen og børn under 14 år er gratis.

Den 9. april kl. 17.30 er der spansk fællesspisning i Vangdalen. Der er spansk tapas på menuen. Det koster 35 kr. pr. voksen og er gratis for børn. Tilmelding hos Mia på 4214 8607.

 

Gratis rådgivning

Djurslands Retshjælp tilbyder gratis juridisk rådgivning i Nordbyen hver mandag. De kan hjælpe med juridiske spørgsmål og problemstillinger - og ingen spørgsmål er for store eller små og du kan være anonym. Retshjælpen er tilstede i Bysekretariatet på Flyvervej 5 hver mandag kl. 13-16. Der er ingen tilmelding - du møder bare op og tager en plads i køen! Du kan læse mere om Djurslands Retshjælp på deres hjemmeside.

OBS! Pr. 1. marts er Retshjælpens træffetid i Bysekretariatet ændret til kl. 13-16.

Børneklub i Vangdalen

Red Barnet Ungdom holder børneklub i Vangdalen hver onsdag kl. 16.30-18.30. Alle børn i alderen 3-12 år er velkomne til et par hyggelige timer i og ved lokalerne på Ved Byskellet 3-5, kld. hvor de frivillige laver forskellige aktiviteter for og med børnene. Der er ingen tilmelding og det er gratis at deltage.

 

Parkcafeen

I Parkcafeen på Flyvervej 5 har du mulighed for at nyde et måltid mad, tage en kop kaffe sammen med andre beboere i området, låne en computer, læse dagens gratisavis eller tage et spil. Mandag og torsdag er der også mulighed for at deltage i Nørkleklub om formiddagen og Åben café om eftermiddagen.

Åbningstider:

Mandag-torsdag kl. 8.30-13.00 og 15.00-18.30 og fredag kl. 8.30-11. 

Morgenmaden serveres kl. 8.30-9.30, frokost kl. 11.30-12.30 og aftensmad kl. 17-18 og om fredagen er der morgenmadsbuffet/brunch for kun 35 kr. kl. 9-10.

Du kan købe gavekort til brunch i Parkcafeen.

Se oplysninger om menu og gældende priser her.

Lørdagsklub i Vangdalen

Hver lørdag kl. 17-21 mødes en gruppe kvinder og deres børn i Ved Byskellet 3-5, kld. til en hyggelig snak og socialt samvær. Der er kaffe og te på kanden og man skiftes til at medbringe lidt kage. Én gang om måneden skiftes man til at medbringe noget mad.

Hvis du har lyst til at være en del af fællesskabet, så kom forbi og mød nogle af dine naboer, Børn skal være ledsaget af en voksen. For flere oplysninger kan du kontakte Diana på 4214 8613 eller Yeter på 4699 1232.

 

Nyt fra Skt. Andreas Kirke

Fontænen er et tilbud til alle over 30 år om socialt samvær og aktiviteter. Det foregår hver tirsdag  kl. 9-12 i Andreashuset på Hadsundvej 79.

Foodbank Her bliver der indsamlet og udleveret langtidsholdbar mad og hygiejneartikler til de mest trængende. Du kan aflevere donationer i kirkekontorets åbningstid. Her kan man også få udleveret en færdigpakket pose med madvarer.

Kirke og kødsovs er en kort familiegudstjeneste med efterfølgende gratis fællesspisning. Næste gang er den 30. april kl. 17-ca. 18.30. Der er tilmelding på 8643 2902 eller kontor@andreaskirke.dk senest torsdag den 25. april.

Kor Der er mulighed for både drenge og piger at synge i kor i Skt. Andreas Kirke. Om onsdagen kl. 18.15-19.15 øver Aspirantkoret, hvor drenge og piger fra 3. klasse og op kan være med. Pigekoret øver torsdage kl. 17.30-19.15 og er for piger i alderen 12-25 år. Kontakt organist Vibeke på 2872 9527.

Mit tørklæde - mit valg

Museum Østjylland har frem til den 28. april en tørklædeudstilling under overskriften: Mit tørklæde - mit valg. Som en del af udstillingen udstilles tørklæder udlånt til museet af forskellige kvinder, bl.a. kvinder fra Nordbyen. Det er gratis at besøge udstillingen i Kulturhuset på 1. sal (ovenpå biblioteket).

 

Nyt fra foreningerne i Nordbyen:

 

 

Aktivitetsforeningen Jennumparken

Der er åbent i Parken på Husarvej 26, kld. tirsdag, torsdag og fredag kl. 18-20.. Der er mulighed for at købe slik, slush ice, chips, toast og sodavand i Parken, og der er altid kaffe på kanden. Alle er velkomne i Parken - også ikke-medlemmer.

Børnedisko: Fredag den 5. april kl. 18.30-20.30

Banko: Lørdag den 6. april kl. 13 (salg af plader kl. 13-13.45 og spillet starter kl. 14).

Børnebagedag: Fredag den 12. april kl. 18-20

Krea for børn og voksne: Tirsdag den 23. april kl. 18-20

Familiesvømning: Hver lørdag kl. 10(undtagen i skoleferier, dvs. ingen svømning lørdag den 20. april)

Hold øje med opslag og facebook for foreningens aktiviteter.

Alle kan blive medlemmer af Aktivitetsforeningen Jennumparken, det koster 360 kr pr. husstand årligt. Bor du i Jennumparkens afd. 27, 28, 56 eller 104 betaler du allerede kontingent over huslejen og skal blot henvende dig i Bysekretariatet for at få medlemskort.

 

Bydelsmødreforeningen
Bydelsmødreforeningen mødes en gang om ugen til hyggeligt samvær og forskellige aktiviteter.

Hver fredag i Andreashuset på Hadsundvej 79 kl. 10.30-14.30. Alle kvinder og piger over 15 år er velkomne.

I anledning af Danmark spiser sammen i uge 17 inviterer Bydelsmødreforeningen til en fællesspisning med ta´selv-bord den 26. april kl. 12-14. Det koster 20 kr. Tilmelding hos Jasmina på tlf. 2870 7738. Der er et begrænset antal pladser.

 

Nordbyens Motion

Aktiviteterne i Nordbyens Motion:

Mandag kl. 19-20: Zumba med Sevgi i Nørrevangsskolens lille gymnastiksal

Tirsdag kl. 19-20: Vandgymnastik med Marianne i Nørrevangsskolens svømmehal (bemærk tillægspris på 75 kr)

Onsdag kl. 16.30-17.30: Pilates med June i Pigernes gymnastiksal på Randers Statsskole

Onsdag kl. 17.30-18.30: Yoga med June i Pigernes gymnastiksal på Randers Statsskole

Torsdag kl. 19-20.30: Afspænding og callanetics i Nørrevangsskolens lille gymnastiksal

Tilmelding og indmeldelse foregår ved at overføre kontingentet på 300 kr (husk evt. rabat ved Sjov for børn eller tillægspris på vandgymnastik) til foreningens konto (5395 0537022). Du skal angive tlf., email, fødselsdato og hold - navn og adresse skulle gerne komme automatisk.

Følg med på foreningens facebookside, hvorigennem du også kan kontakte bestyrelsen.

 

Nordre Fælleds Venner

Foreningen indkalder til generalforsamling i Myretuen tirsdag den 9. april kl. 19- ca. 20. På dagsordenen er et forslag om nedlæggelse af foreningen og dannelse af et mere uformelt netværk. Alle der har en interesse i Nordre Fælled opfordres til at deltage. Der serveres en let anretning kl. 18.30 til en pris af 25 kr. pr. person - tilmelding senest i dag den 1. april på 3089 0389. Der er ikke tilmelding til selve mødet.

Gågruppen mødes hver mandag kl. 13 ved Parkcafeen på Flyvervej 5 til en gåtur i naturen i samarbejde med Ældre Sagen. Alle er velkomne. Der er ingen tilmelding og deltagelse er gratis. Yderligere oplysninger kan fås hos Else Jensen tlf. 26 14 43 91.

Følg med på foreningens facebookside for at se andre aktiviteter og smukke billeder fra området.

 

 

 

 

Persondataforordning

Bysekretariatet er som del af boligforeningen Møllevænget & Storgaarden omfattet af RandersBoligs persondatapolitik, som du kan læse her.

I forbindelse med at du tilmeldte dig dette nyhedsbrev opgav du navn og email-adresse. Disse oplysninger bruges udelukkende til at sende nyhedsbreve til dig og vil aldrig blive videregivet til tredjepart. Du kan afmelde nyhedsbrevet her

 

Har du kommentar eller nyheder til nyhedsbrevet, er du velkommen til at sende en mail til sonja@msbolig.dk

Weltklasse!